Dietetyk przyjmujący we Wrocławiu – prywatnie czy na NFZ?

Osoby zmagające się z nadwagą lub problemami zdrowotnymi często zastanawiają się nad konsultacjami dietetycznymi. Odpowiednio dobrana dieta może wspomóc leczenie niektórych schorzeń, a także pozbyć się zbędnych kilogramów. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze dietetyka oraz jak przebiega wizyta w poradni zdrowego odżywiania.

Czy dietetycy przyjmują na NFZ?

W celu skorzystania z pomocy dietetyka pracującego w ramach umowy z NFZ należy najpierw udać się do lekarza rodzinnego, który wystawi stosowne skierowanie. W praktyce jednak wygląda to tak, że lekarz jedynie zaleca choremu skonsultowanie się z poradnią dietetyczną. Pacjent musi więc samodzielnie znaleźć specjalistę. Niestety w Polsce dostęp do specjalistów przyjmujących na NFZ jest mocno ograniczony. Ponadto tego typu konsultacje są zależne od godzin pracy poradni, a zakres usług jest niewielki (w porównaniu do oferty prywatnych gabinetów). Nie trzeba nawet wspominać o długich terminach oczekiwania na wizytę.

Prywatne konsultacje dietetyczne — stacjonarnie i online

Na terenie Wrocławia dietetyk  współpracujący z osobami dorosłymi oraz dziećmi najczęściej przyjmuje w prywatnych placówkach. Podczas konsultacji trwających zwykle około godziny zostanie przeprowadzony krótki wywiad na temat nawyków żywieniowych, a także pomiary antropometryczne i składu ciała. Podopieczni są zobowiązani do przedłożenia wyników badań laboratoryjnych (zakres jest zależny od rodzaju schorzenia, z którym zmaga się dana osoba). W niektórych poradniach możliwe jest także zapisanie się na konsultacje zdalne.

Kolejny etap to ustalenie celu podjętej współpracy oraz przygotowanie indywidualnego planu żywieniowego. Pacjenci mogą skorzystać z konsultacji wraz z usługą ułożenia diety lub zdecydować się na nieco dłuższą współpracę. W  drugim przypadku dietetyk będzie monitorować postępy i na bieżąco wprowadzać zmiany w nawykach żywieniowych, a także służyć wsparciem w kryzysowych momentach. 

Czym kierować się przy wyborze dietetyka?

Jak się okazuje, na rynku można znaleźć sporo usługodawców, którzy tak naprawdę nie są dietetykami, ponieważ nie ukończyły odpowiednich studiów i szkoleń. Należy więc sprawdzić wykształcenie oraz doświadczenie tych, którzy prowadzą konsultacje dietetyczne. Duże znaczenie mają również opinie dotychczasowych pacjentów oraz osiągane przez nich efekty.