Bramkarz to odpowiedzialna pozycja w piłce nożnej. Mimo że nie gra daleko w polu, to właśnie on odpowiada za to, by nie padł żaden gol przeciwników. Często więc – niemal dosłownie – znajduje się pod ostrzałem konkurencyjnej drużyny. Stosowna odzież, w tym spodnie bramkarskie, jest więc bardzo ważna. Jak wybrać taką parę? Sprawdź poniżej!

Dlaczego warto w nie inwestować?

Strój piłkarza odpowiada nie tylko za jego drużynową identyfikację. Ma za zadanie także chronić go przed ewentualnymi kontuzjami. Bramkarz ma do czynienia z nieco innymi zagrożeniami niż reszta zespołu. Rzadziej może zostać faktycznie sfaulowany, ale wykonuje ruchy, jakie potencjalnie narażają go na inne urazy.

Specjalnie zaprojektowane spodnie bramkarskie więc mają za zadanie z jednej strony chronić przed otarciami i urazami przy upadkach. Z drugiej – muszą zapewniać stosowny przewiew. Istotny jest tu więc właściwy balans między zastosowanymi na biodrach i kolanach wypełniaczami a przewiewnością.

Jak wybrać odpowiednią parę dla siebie?

Wybierając taką parę, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na jej długość i szerokość. Z drugiej strony – trzeba uwzględnić fakt, czy będzie się uczestniczyło w rozgrywkach na boisku, czy na hali sportowej, a także stopień ochrony. Z tego powodu spodnie bramkarskie dzieli się na modele:

  • krótkie,
  • 3/4,
  • długie,
  • halowe.

Pierwsze wyróżniają się głównie rewelacyjną wentylacją. Mają lekką amortyzację na biodrach, więc są lepsze dla osób z większym doświadczeniem. Modele 3/4 cechują się dobrą ochroną przy zachowaniu dobrej przewiewności, dzięki czemu nadają się dobrze zarówno na trening, jak i na czas meczu. Są one szczególnie polecane młodszym zawodnikom, którzy dopiero uczą się gry. Pozwalają względnie bezboleśnie poznawać techniki rzucania się do piłki.

Długie są najlepsze dla początkujących i na treningi. Choć nieco mniej przewiewne, to zapewniają szeroką ochronę przed uderzeniami i otarciami. Największe zabezpieczenie gwarantują jednak spodnie bramkarskie halowe, gdyż w tym przypadku bramkarz ma do czynienia z twardą nawierzchnią.

Gdzie kupić dobre spodnie bramkarskie?

Producenci odzieży sportowej oferują klientom wiele różnych wariantów takich artykułów. Jeśli jednak chcesz mieć szeroki wybór – najlepiej zajrzyj do sklepu specjalizującego się w sprzedaży wyposażenia dla piłkarzy. Tam znajdziesz topowe produkty pochodzące od różnych marek, gwarantujące komfort i bezpieczeństwo użytkowania.