Charty angielskie wzbudzają podziw u wielu osób. Są bystre, zwinne i eleganckie. Jak się nimi odpowiednio zaopiekować? Dowiedz się więcej na temat whippetów, ich stylu bycia, charakteru i potrzeb. Bądź odpowiedzialny i świadomie dbaj o swojego czworonoga.

Pochodzenie rasy whippet

Historia chartów nie jest do końca znana. Whippety można jednak znaleźć na wielu dziełach sztuki z XVI wieku. Ponadto wiadomo, że rasa tych psów została oficjalnie zakwalifikowana przez Kennel Club w 1890 roku. W dawnych czasach była popularna wśród angielskich i szkockich robotników. Charty doskonale sprawdzały się w trakcie polowania na króliki, ponieważ były szybkie i radośnie goniły za zdobyczą. Obecnie te czworonogi przede wszystkim odnajdują się jako psy rodzinne. Średnia ich życia wynosi od 13 do 16 lat. Mają krótki, przylegający włos i ważą od 10 do 18 kilogramów.

Jak dbać o charta?

Jeśli decydujesz się na opiekę nad chartem, musisz wziąć po uwagę jego łagodny, wrażliwy charakter. Twój whippet będzie przyjacielski i troskliwy. Nie lubi krzyku, trzeba traktować go delikatnie i zapewnić mu odpowiednią dawkę czułości. Psy tej rasy uwielbiają przytulanie i wspólną zabawę. Sprawdzi się zarówno u rodzin z małymi dziećmi, jak i osób starszych.

Krótka sierść whippetów jest wyjątkowo łatwa w pielęgnacji. Wystarczy od czasu do czasu przetrzeć ją rękawiczką lub gąbką. Ponadto opiekun musi regularnie obcinać pazurki zwierzaka, a co kilka tygodni warto urządzić mu kąpiel z dobrymi kosmetykami i wyczyścić zęby. W diecie powinny pojawiać się mięso i warzywa. Należy unikać nagłych zmian sposobu żywienia.

Wrażliwy i elegancki whippet

Rasa chartów angielskich zyskuje na popularności. Nic w tym dziwnego. Zaopiekuj się whippetem, a uzyskasz wiernego i przyjaznego towarzysza życia. Pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji i zdrowej diecie.