Szukasz spokojnego psa, który lubi się przytulać i spędzać czas z dziećmi? Chart angielski może okazać się idealnym wyborem. Poznaj cechy tej rasy i przekonaj się, czy będziesz odpowiednim opiekunem dla jej przedstawicieli.

Jaki jest whippet?

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech whippetów, czyli chartów angielskich, jest ich wygląd. Są smukłe, zwinne, mają w sobie wiele wdzięku i elegancji. Dorosłe osobniki ważą od 10 do 18 kilogramów. Każdy pies ma nieco inne upodobania. Niektóre uwielbiają ruch i intensywne bieganie na spacerach. Innym wystarczy kilka minut szaleństwa, by się uspokoiły. Wszystkie whippety jednak mają bardzo wrażliwy charakter. Źle znoszą krzyk i nerwową atmosferę. Potrzebują natomiast dużo czułości i chętnie spędzają czas z ludźmi w różnym wieku. Dobrze czują się w grupach, więc najlepszym rozwiązaniem jest zaopiekowanie się dwoma lub trzema chartami.

Opieka nad chartem angielskim

Ze względu na krótką sierść pielęgnacja whippeta jest dosyć prosta. Należy od czasu do czasu przetrzeć go rękawiczką lub gąbką i wykąpać. Te psy same dbają o swoją higienę, wylizują łapy i wycierają pysk. Ważne jest zdrowe odżywianie. W diecie charta powinny pojawić się dobrej jakości mięso i warzywa. Wielu przedstawicieli tej rasy ma wrażliwy żołądek i źle znosi nagłe zmiany w żywieniu.

Przygarniając szczeniaka, trzeba zabezpieczyć schody i kable. Mały whippet, jak każdy szczeniaczek, ma dużo energii i lubi gryźć. Zwierzak potrzebuje regularnych zabaw w terenie i dobrego, spokojnego wychowania bez krzyku. Nie lubi wdawać się w konflikty i nie jest szczekliwy.

Pies rasy whippet

Jest wiele powodów, dla których charty angielskie są doskonałymi towarzyszami życia. Wyróżnia je łagodny, przyjazny charakter. Chcesz zaopiekować się whippetem? Zapewnij mu dobrą karmę, zabawki, głaskanie i regularne spacery.